/  Design   /  Historia kanapy

Historia kanapy

Wyobraź sobie, że wracasz zmęczony do domu po całym dniu pracy. Wchodzisz, zdejmujesz kurtkę, ściągasz buty i rozglądasz się poszukując czegoś, na czym mógłbyś usiąść. I właśnie tam, w salonie znajduje się to, czego potrzebujesz – kanapa. Często zdarza się, że widząc tak powszechne, normalne, na pozór znane nam rzeczy, nie potrafimy dostrzec ich wartości. Ten mebel, ta kanapa która czeka na ciebie, byś mógł odpocząć po stresującym dniu, byś mógł usiąść by rozmawiać ze znajomymi, byś mógł obejrzeć film ze swoją rodziną, kryje w sobie pewną wyjątkową wartość – jaka jest jego historia? Jak on powstał?

Mówi się, że pierwowzorem kanapy była cassapanca. Słowo cassa oznacza skrzynia, natomiast panca ława, czyli możemy sobie wyobrazić, że współczesne kanapy wywodzą się właśnie od ław ze skrzyniami. Wywodziły się one z Włoch, z Florencji i były niezwykle popularne w epoce renesansu. Służyły do spania, siedzenia, a nawet przechowywania odzieży. Pierwowzorem tej ławy był natomiast cassone, czyli rodzaj bogato zdobionej skrzyni. Cassone był skrzynią małżeńską, często był wyrabiany w parach – jeden był dla panny młodej i drugi dla pana młodego. Cassone zawierał cały posag panny młodej – jej ubrania, pościel itp. Właśnie z cassone powstała cassapanca, czyli już skrzynia/ława mająca pełne oparcie i poręcze, czyli jeden z najbardziej reprezentacyjnych mebli włoskiego renesansu.

Pewnie zastanawiacie się teraz czy istnieje jakaś różnica między kanapą a sofą, gdyż często te terminy są używane wymiennie. Występuje jedna zasadnicza różnica – sofy nie posiadają funkcji spania, natomiast kanapy tak. Dlatego sofy kojarzą nam się głównie z elegancją, z czymś bardziej reprezentacyjnym. Sofy były istotnym elementem, znajdującym się w pomieszczeniach zwanych triklinium, które było najważniejszym pomieszczeniem w rzymskich willach. Warto jednak pamiętać, że sofa miała swoje początki we świecie orientalnym, z kultury tureckiej.

Co macie w swoich domach – kanapę czy sofę?

Leave a Comment

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: