/  Design   /  IDDA STUDIO

IDDA STUDIO

Dorastałam między Nowym Jorkiem a wyspą Lipari na Wyspach Eolskich. Wychowałam się w kreatywności i byłam zanurzona zarówno w kulturze amerykańskiej, jak i włoskiej, co miało ogromny wpływ na to, że zostałam artystką. Uczyłam się malarstwa w Rhode Island School of Design (RISD), a w 2019 roku założyłam Idda Studio, aby powołać moje obrazy do życia poprzez tkaninę. Uwielbiam wszechstronność materiału, elementy można nosić jako pareo lub szalik, powiesić na ścianie jako obraz lub wykorzystać jako dekorację w domu. W Idda Studio pracuję również nad szeregiem niestandardowych zleceń wnętrz dla przestrzeni mieszkalnych, często przenosząc moje projekty do obiektów, mebli i oświetlenia.

Czym się pasjonujesz?

Mam wiele pasji, od kina włoskiego po architekturę barokową, kuchnię sycylijską i podróże. Inspirują mnie wszystkie te pasje i moja tożsamość sycylijskiej kobiety. Imię „idda” (co oznacza „ona” w dialekcie sycylijskim) jest sposobem na celebrację i przyjęcie kobiecości.

Kiedy pracujesz nad projektem, od czego zaczynasz?

Każdy projekt zaczynam od pomysłu i często sięgam po historyczne odniesienia, takie jak ruiny starożytnego Rzymu, mitologiczne bóstwa czy włoskie podania ludowe. Dla mnie pomysł i estetyka kieruje pracą, a materiał (czy to malarstwo, tkanina czy ceramika) pozwala mi na kreatywność i spontaniczność.

Jak zdefiniowałabyś swój styl?

Nie sądzę, aby moja praca pasowała do jednego konkretnego stylu, ale zamiast tego odwołuje się do wielu różnych podejść. Na przykład interesuję się projektowaniem, sztuką i rzemiosłem, a moje prace są zarówno rzeźbiarskie, jak i funkcjonalne. Często używam też żywych kolorów, dekoracyjnych wzorów i klasycznych motywów, które przywodzą na myśl Morze Śródziemne. Uwielbiam odwoływać się do historii, ale jednocześnie zachowuję współczesne podejście do mojej praktyki.

Co Cię inspiruje?

Najbardziej inspirują mnie inne kreatywne kobiety, które są wzmocnione w ramach własnych dyscyplin i dziedzin pracy. Do moich ulubionych artystek i największych inspiracji należą Niki de Saint Phalle, Georgia O’Keeffe, Nicola L, Françoise Gilot, Patti Smith i Louise Bourgeois. Wszystkie te kobiety były pionierami, które zmieniły bieg historii.

Jaki jest Twój ulubiony projekt do tej pory i dlaczego?

Współpracuję bardzo blisko z moim partnerem, który jest architektem, nad szeregiem niestandardowych projektów dla wnętrz klientów, które obejmują lampy ceramiczne, płytki i niestandardową tapicerkę. Uwielbiam przekładać moje projekty na wciągającą przestrzeń, która pozwala ludziom żyć z pracą. Obecnie projektuję kafelki do kominka na zamówienie.

Jak opisałabyś swój proces twórczy?

Jestem bardzo chętna do pracy w zespole i kocham współpracę. Moja praca jest wszechstronna, więc uwielbiam pracować z markami modowymi, wnętrzarskimi i lifestyle’owymi.

Nad czym w tej chwili pracujesz?

Jestem podekscytowana, że po raz pierwszy wprowadziłam nową linię poduszek! Projekty zawierają oryginalne, żywe obrazy i są wykonane we Włoszech z wysokiej jakości jedwabiu. Są wszechstronne i idealne do domu, jestem zakochana w tych projektach.

PHOTOGRAPHY BY MARILI FORASTIERI

W jakim kierunku zmierza świat designu?

Obecnie, w erze post-covidowej, jesteśmy w momencie, w którym ludzie pozostają w domu i chcą zainwestować w swoje przestrzenie życiowe, aby były piękne i wygodne. Widzę wzrost liczby projektów mieszkaniowych i wiem, że to będzie tylko kontynuowane. Myślę, że sztuka i design łączą się ze sobą i pojawia się nowe zainteresowanie rzemiosłem, ręcznym i zrównoważonym projektowaniem. Ludzie chcą unikalnych projektów, które mają historie i są wykonane przez artystów.

Jak ważne jest dla Ciebie „Made in Italy”?

Dla mnie ważne jest, aby moje tkaniny pochodziły z etycznych źródeł i były wykonane w najwyższej dostępnej jakości. Bawełna włoska i jedwabna należą do najlepszych na świecie. Możliwość współpracy z włoskimi rzemieślnikami i tradycyjnymi markami nie tylko opiera się na historii, ale nadal wspiera te firmy i misję Idda Studio.

Website:

https://www.iddastudio.com/

Instagram:

https://www.instagram.com/iddastudio/

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: