/  Design   /  Ikony włoskiego designu

Ikony włoskiego designu

Pier Giacomo i Achille Castiglioni

Każda osoba, która interesuje się włoskim designem powinna znać nazwisko braci Castiglioni. Pier Giacomo oraz jego brat Achille są uznawani za pionerów w swojej dziedzinie i najbardziej wpływowych przedstawicieli włoskiego designu. Ich prace są eksponowane w najważniejszych muzeach na świecie tj. MoMa w Nowym Yorku czy RIBA w Londynie. W 1938 roku powstało w Mediolanie słynne Studio Castiglioni, a przedmioty w nim powstające były owocem współpracy braci Castiglioni. We włoskim studiu sprzedawano głównie akcesoria domowe i oświetlenie. Tworzone przez nich przedmioty są odzwierciedleniem ich wyjątkowej pomysłowości, wrażliwości estetycznej i nade wszystkim wiedzy technicznej, która jest integralnym procesem projektowania. Bracia Castiglioni udowodnili, że da się tworzyć przedmioty funkcjonalne, które zarazem są prawdziwym dziełem sztuki. Oboje wielokrotnie wygrali jedną z najbardziej znanych nagród tj. Compasso d’Oro, mającej na celu uznanie i promowanie przedmiotów wzornictwa przemysłowego wykonanych we Włoszech.

Jak myślisz, co takiego bracia Castiglioni mogli zaprojektować , że stało się przełomem dla świata designu? Czy wiesz jak wygląda lampa ARCO? Jest to jeden z ich najbardziej oryginalnych projektów. Zaprojektowana w 1962 roku na wzór latarni ulicznych dla firmy Flos, nie wymagała wiercenia w suficie, by zapewnić oświetlenie jakiegoś obiektu – czy to stołu jadalnego, czy biurka. Lampa ARCO, jak sama nazwa wskazuje zaprojektowana jest na kształt łuku. Składa się z marmurowej podstawy i zakrzywionej stalowej konstrukcji. Lampa zachwyca widzów swoją niezwykle lekką konstrukcją, swoją prostotą, funkcjonalnością oraz  wykorzystaniem niewielu, ale za to szlachetnych zasobów. Jest to nie tylko przedmiot wzornictwa przemysłowego, ale również prawdziwe dzieło sztuki!

Giovanni Ponti

Na co dzień zapewne nie zwracasz uwagi na to, jak powstały przedmioty, które masz w swoim domu. Rozejrzyj się dokoła siebie i wyobraź sobie, że widzisz dany przedmiot po raz pierwszy – wtedy będziesz w stanie zauważyć w nim piękno, którego dostrzec nie mogłeś wcześniej. Giovanni Ponti jest jednym z najbardziej wpływowych włoskich architektów i projektantów XX wieku. Zaprojektował on wiele mebli, produktów codziennego użytku oraz budynków użyteczności publicznej. Drogi czytelniku czy byłeś kiedykolwiek w Mediolanie i czy widziałeś modernistyczny wieżowiec Pirelli? Jak możesz się domyślić to właśnie Ponti był jednym z osób, które go zaprojektowały. Jego projekty odzwierciedlają istotę włoskiego życia, czyli radosnego i zmysłowego świata.

Owocem jego zamiłowania do designu był projekt krzesła Superleggera produkowanym przez firmę Cassina od 1957 roku. Jest to jeden z najbardziej znanych produktów wzornictwa przemysłowego XX wieku. Nazwa Superleggera wskazuje na to, że jest to przedmiot niezwykle lekki i delikatny. Ile waży to niezwykłe krzesło?  Trudno by uwierzyć, ale zaledwie 1,7 kg! A co najlepsze, można go unieść nawet jednym palcem! Krzesło zostało wykonane z wytrzymałych materiałów naturalnego pochodzenia tj. z drewna jesieniowego i trzciny indyjskiej. Jest to kolejny przedmiot wzornictwa przemysłowego, który zachwyca swoją prostotą, innowacyjnością, i co najważniejsze swoją funkcjonalnością.

Aldo Rossi

Gdy zapytamy się kogoś o to co utkwiło mu w pamięci po pobycie we Włoszech, usłyszymy prawdopodobnie następujące słowa: słońce, morze, sztuka i zapach świeżo mielonej kawy. To właśnie picie kawy jest dla Włochów jedną z najistotniejszych tradycji, a ekspres do kawy to przedmiot, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Właśnie w tej myśli powstał projekt ekspresu do kawy La Cupola zaprojektowany w 1988 roku przez Alda Rossi.

Aldo Rossi jest uważany za najwybitniejszego włoskiego architekta drugiej połowy XX wieku. Urodził się w 1931 roku w Mediolanie. Był nie tylko architektem, ale również publicystą i designerem. W 1990 roku został on pierwszym Włochem, któremu przyznano miano laureata Nagrody Pritzkera, jednej z najważniejszych nagród otrzymywanych przez architektów, którzy w szczególny sposób mieli wkład w rozwój środowiska człowieka. Wygląd wielu projektów, które zrealizował powstał inspirując się kształtem budynków architektury współczesnej. Właśnie w ten sposób zrodził się ekspres La Cupola (po polsku kopuła), który jest esencją osobowości projektanta i wszystkich Włochów. Aldo Rossi kreując ten przedmiot miał w myślach Bazylikę San Gaudenzia w Novarze. Połączył ze sobą dwa na pozór odległe światy, podkreślając relację architektury ze zwykłymi przedmiotami życia codziennego i ze środowiskiem domowym. Aldo Rossi pragnął stworzyć ekspres do kawy, który byłby dostępny dla wszystkich osób. Jego surowy, geometryczny kształt przeplata się z poetyckością i doskonałością dzieła architektonicznego. W ten sposób powstało małe dzieło sztuki, niewielkie dzieło architektoniczne dostępne dla wszystkich ludzi, coś co byłoby czymś funkcjonalnym i zarazem niezwykle pięknym do zobaczenia.

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: