/  Design   /  STUDIO Ø

STUDIO Ø

Studio Ø to laboratorium rzemieślniczo-projektowe założone w 2017 roku przez Beatrice i Elenę, obie szkolone na Uniwersytecie Architektury w Cesenie. Niedawno kadra powiększyła się, otwierając drzwi Francesce, która oprócz pomocy w projektowaniu i realizacji, zajmuje się częścią social mediów.

Po paru doświadczeniach w firmach architektonicznych poczułyśmy potrzebę wybrania innego podejścia do projektowania. Stąd chęć ukształtowania nowego, dostosowanego do nas środowiska, w którym procesy pracy są zgodne z naturalnymi czasami żywiołów. W tym miejscu uczucie przechodzi od efemeryczności digitalizacji do ponownego odkrycia zmysłu dotykowego.

W pracowni osobiście zajmujemy się projektowaniem i tworzeniem niepowtarzalnych kreacji, których cechą charakterystyczną stają się nawet niedoskonałości. Celem pracowni jest przeciwdziałanie szybkiej gospodarce poprzez wytwarzanie przedmiotów trwałych w czasie, dobierając wysokiej jakości surowce, które w niepowtarzalny sposób charakteryzują finalny produkt.

IMAGE FROM STUDIO Ø

Skąd bierze się pasja do projektowania? Co was fascynuje w tym świecie?


Wszyscy pochodzimy z pracowni architektonicznych i wierzę, że pasja do projektowania jest z tym ściśle związana. Najbardziej znani architekci byli i nadal są wielkimi projektantami, pomyśl o ponadczasowych przedmiotach Umberto Rivy lub ikonicznych obiektach Gae Aulenti. Tworzenie projektu oznacza również myślenie o przestrzeni, która go wita i wyobrażanie sobie atmosfery. Krótko mówiąc, jest to projektowanie małej architektury.

Skąd czerpiecie inspirację?


Ze wszystkiego. Bardziej z dzieł mistrzów, a nie z dziwnego kształtu klifu. Studiowanie ciekawych kształtów pajęczaków lub architektury, takiej jak Dom Eksperymentalny Peruginiego, ale także tradycyjnej sztuki kultur, które nas zafascynowały. Wszystko jest inspiracją, która stymuluje narodziny pomysłu.

IMAGES FROM STUDIO Ø

W jaki sposób zaczynacie jakiś projekt?


Dla nas projekt zawsze podąża dwoma równoległymi ścieżkami: z jednej strony wybór materiału i jego możliwości, z drugiej miejsce na intuicję, na błyskawiczne pomysły, które daje nam ten konkretny projekt. Magia, która nabiera kształtu za każdym razem, gdy wyobrażamy sobie obiekt, ma bardzo duży potencjał i lubimy poświęcać odpowiedni czas na badanie „zwrotów akcji” i interesujących szczegółów.

Z jakiego projektu jesteście najbardziej dumne?


Z pewnością nasz pierwszy projekt, Table 001, zrodził się w naszych myślach jeszcze zanim wiedziałyśmy, jak podnieść uchwyt spawarki. Znalazłyśmy deski z drewna wiśniowego i od razu dostrzegłyśmy ich ogromny potencjał. W ten sposób narodziły się dwa bliźniacze stoły o dość dziwnych kształtach, ośmielę się powiedzieć, obcych. Od tego momentu od razu zrodziła się miłość do procesu twórczego i do pracy ręcznej: powąchaj zapach drewna wiśniowego, weź udział w alchemicznym procesie, jakim jest spawanie metali, zmontuj części, aż dotkniesz produktu ręką, skończonego, zawsze innego niż początkowo sobie wyobrażałyśmy.

IMAGES FROM STUDIO Ø

Jak byście opisały wasz styl?


Nie lubimy określać naszej pracy jednym stylem, aby nie ograniczać naszego projektu i zawsze mieć swobodę eksperymentowania z tym, co sugeruje materiał. To tutaj narodził się wybór symbolu Aptang „Ø”, pustego zbioru, który symbolicznie obejmuje wszystkie nieskończone możliwości.

Nowe projekty lub pomysły, nad którymi pracujecie?


Zbliżamy się do nowych materiałów, które odzwierciedlają potrzeby tego konkretnego okresu historycznego. Chciałybyśmy pracować z tworzywami sztucznymi pochodzącymi z recyklingu i materiałami, które są jeszcze bardziej zrównoważone pod względem wpływu na środowisko. Od samego początku zwracałyśmy uwagę na wykorzystanie surowców z drugiej ręki, takich jak drewno z recyklingu, ale także marmur odzyskany z odpadów produkcyjnych.


Gdzie produkujecie wasze kreacje?


W małym warsztacie na wzgórzach Santarcangelo di Romagna. Nawet nasze miejsce pracy, podobnie jak nasze projekty, jest zawsze w ruchu i jest przekształcane zgodnie z sugestiami danej chwili.

Jaki projekt zrewolucjonizował wasze spojrzenie na projektowanie?


Nasz pomysł został zrewolucjonizowany przez modus operandi, który nawiązuje do domowego warsztatu dawnych rzemieślników. Z pewnością więcej niż projekt sam w sobie, kolektywy związane ze światem designu, które pojawiają się w ostatnich latach, są inspirujące. Jednym z wielu jest EGG COLLECTIVE, nowojorskie studio całkowicie tworzone przez kobiety.

Website:

https://www.studioaptang.com/

Instagram:

https://www.instagram.com/studio_aptang/

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: