/  Design   /  TIPSTUDIO

TIPSTUDIO

WYWIAD Z IMMĄ MATERA I TOMMASEM LUCARINI, ZAŁOŻYCIELAMI TIPSTUDIO:

Kiedy zaczęliście interesować się designem?

Zawsze przyciągała nas materia i kształt rzeczy. To doprowadziło nas z czasem do interesowania się światem projektowania w niemal naturalny sposób, aczkolwiek mieliśmy wybrane różne podejścia i ścieżki.

TIPSTUDIO | Ph. Credit: Nicolò Panzeri

Czy jest lub był ktoś lub coś, co miało wpływ na waszą pracę?

Miejsca, z których pochodzimy, Matera i Pietrasanta, nieustannie wpływają na nasz sposób projektowania. Z jednej strony jesteśmy w stanie zebrać niematerialne aspekty starożytnego miasta, bogatego w historię i folklor, z drugiej strony zanurzamy się w świat pełen sztuki i rzeźby, które wpływają na nasze dzieła.

Kiedy pracujecie nad projektem, od czego zaczynacie?

Nie ma prawdziwego początku. Często nasze projekty są syntezą codziennych doświadczeń, konfrontacji, dialogu i wzajemnej krytyki. Nasza metoda opiera się na ciągłych badaniach, w których silny element narracyjny związany z tradycjami, społecznymi i kulturowymi aspektami miejsca przeplata się z bezpośrednim doświadczeniem materii i wrażeniami, jakie wywołuje u człowieka. Czasami się gubimy i to właśnie przy takich okazjach rodzą się najciekawsze projekty.

Co jest dla was najważniejsze w waszej pracy?

Z pewnością to, że jesteśmy wspólnikami oraz fakt, że jesteśmy zdeterminowani. Oprócz bycia partnerami, w życiu jesteśmy parą, co pomaga nam zawsze stawiać czoła nowym wyzwaniom, wkładając w naszą pracę pasję i uczucie.

Jaki jest wasz ulubiony projekt do tej pory i dlaczego?

Każdy opracowany projekt kryje anegdoty i historie, które często lubimy wspominać i opowiadać, które czynią go wyjątkowym. Szczególnie upodobaliśmy sobie kolekcję Secondo Fuoco, ponieważ jest ona idealną syntezą sylwetki projektanta i rzemieślnika, poszukiwań materiałów i tradycji.

SECONDO FUOCO COLLECTION | TIPSTUDIO | Ph. Credit: Nicolò Panzeri

Jaki element decyduje o sukcesie projektu?

Opowiadanie historii, wykorzystanie materiałów i estetyka to z pewnością trzy decydujące czynniki. Do tego dochodzi sekretny element, „emocje”, które każdy przedmiot musi przekazywać.

Co myślicie o dzisiejszym świecie designu?

Żyjemy w czasach, w których wszystko jest bardzo gorączkowe, relacje z ludźmi i rzeczami są nieuchwytne, a świat jest przeciążony bezużytecznymi przedmiotami, które tylko przyczyniają się do tworzenia „hałasu”. Uważamy, że projekt wymaga wolniejszego, bardziej przemyślanego podejścia, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów.

Jaka jest waszym zdaniem przyszłość designu?

Ten okres pandemii uświadomił nam, jak ważna jest przestrzeń, w której żyjemy i przedmioty, którymi się otaczamy. Coraz bardziej zbliżamy się do świata, w którym człowiek odczuwa potrzebę przeżywania emocji poprzez wyjątkowe przedmioty. Wyobrażamy sobie projekt przyszłości związany z samodzielną produkcją, wykonany z przedmiotów w limitowanych edycjach, z najdziwniejszych materiałów.

Jaką radę dalibyście studentowi, który chce podążać waszymi śladami?

Z pewnością trzeba być wytrwałym, to ścieżka, która wymaga dużego poświęcenia. Najlepszą kartą jest zawsze być sobą i nie ulegać wpływom mody lub stylów, które nas nie reprezentują.

Czy macie jakieś plany na przyszłość?

W tym okresie pogłębiamy badania brązu i żużli, które prowadzimy od półtora roku. Mamy w przygotowaniu kilka kolekcji własnej produkcji, które mają powstać we współpracy z firmami rzemieślniczymi, które zwolniły tempo w związku z pandemią, ale planujemy wkrótce je rozwinąć. Latem będziemy zajęci rezydencją artystyczną między Apulią a Basilicatą.

Website:

www.tipstudio.it

Instagram:

 @tipstudio_

Facebook:

@tipstudio.design

Leave a Comment

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: