/  Fashion   /  HISTORIA MODY WłOSKIEJ – SIOSTRY FONTANA

HISTORIA MODY WłOSKIEJ – SIOSTRY FONTANA

SIOSTRY FONTANA

Pasja i talent: idealne połączenie, które zawsze wyróżniało włoskich projektantów na tle innych. Przez lata kultowi projektanci sprawili, że włoska moda stała się rozpoznawalna na całym świecie. Marzenie, pasja, miłość: oto historia trzech sióstr Zoe, Micol i Giovanny Fontany.

Urodzone w Traversetolo, w małym miasteczku niedaleko Parmy, siostry Fontana zaczęły uczyć się krawiectwa od swojej mamy, która prowadziła małą firmę krawiecką. Najstarsza siostra Zoe postanowiła z pasją i wytrwałością spełniać swoje marzenia i przeniosła się do stolicy, Rzymu. Kilka lat później dołączyły do niej jej dwie młodsze siostry.

W 1943 roku założyły swoje pierwsze atelier mody. Wysokie dekolty, długie sięgające do ziemi spódnice, kobiece sukienki, ściągacze w talii. Te cechy urzekły i oczarowały rzymską arystokrację, która zaczęła nosić kreacje sióstr Fontana na wielu ważnych wydarzeniach. Przełomem w ich życiu była możliwość uszycia sukni ślubnej dla słynnej aktorki filmowej Lindy Christian. Siostry Fontana stworzyły idealną satynową, długą sukienkę, zapinaną pod kołnierzyk, pięknie haftowaną z bardzo długim trenem.

Wszystkie oczy skierowane były na pannę młodą, a goście byli całkowicie zdumieni jej suknią ślubną. To był moment, w którym marka modowa osiągnęła sukces nie tylko we Włoszech, ale także na arenie międzynarodowej. W kolejnych latach siostry Fontana ubrały Myrnę Loy, Grace Kelly, Deborah Kerr i inne gwiazdy. Myrna Loy była pierwszą aktorką, której całą garderobę zaprojektowały siostry Fontana na potrzeby filmu That Dangerous Age.

Ich marka zaczęła również tworzyć ubrania “gotowe do noszenia”, buty i perfumy. Następnie, w 1954 roku, ubrały także Avę Gardner w filmie The Barefoot Contessa, tworząc słynną czarną suknię sutannową. Tę konkretną sukienkę nosiła również Anita Ekberg w filmie La Dolce Vita.

Siostry Fontana uczestniczyły w historycznym „First Italian High Fashion Show” (w pierwszym pokazie mody), zorganizowanym przez Giovanniego Battistę Giorginiego w Villa Torrigiani. Wybieg przywitał wyselekcjonowaną publiczność, złożoną z dziennikarzy i kupców z amerykańskich sklepów. W ten sposób „Made in Italy” i kreacje sióstr zyskały światowe uznanie.

Każda z sióstr miała określoną rolę. Podobno najstarsza, Zoe, śledziła najnowsze trendy, Giovanna zajmowała się finansami, a Micol podróżowała, by promować markę. W 1992 roku marka została sprzedana, a w 1994 roku w Rzymie powstała Fundacja Micol Fontana, w której znajduje się archiwum modeli i kreacji sióstr. Niektóre z ich dzieł są prezentowane w Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Luwrze w Paryżu.

Portrait of Sorelle Fontana

Leave a Comment

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: