/  Fashion   /  MANUEL VENDITTO

MANUEL VENDITTO

WYWIAD Z MŁODYM PROJEKTANTEM MANUELEM VENDITTO:

Urodziłem się między morzem a słońcem pięknego Neapolu. Wkrótce skończę studia w NABA (Nowa Akademia Sztuk Pięknych), akademii, która dała mi dużo teoretycznej i praktycznej wiedzy, aby móc rozwijać moje kreacje na miarę dzisiejszych czasów.

Lubię nazywać siebie progettista di moda, ponieważ moją rolą jest zawsze wymyślać nowe pomysły, a następnie je realizować. Fascynuje mnie wszystko, co wiąże się ze światem mody, lubię poznawać swoją pracę we wszystkich jej aspektach, jest tysiąc sposobów komunikowania się poprzez modę i staram się wykorzystać cały swój potencjał, aby zawsze móc odnosić sukcesy w najlepszy możliwy sposób.

Jak i kiedy zacząłeś interesować się modą? Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie związane z modą i potrzebą tworzenia?

Zacznę od stwierdzenia, że nie było konkretnego momentu, w którym zacząłem interesować się modą, był to raczej instynktowny proces ograniczony do nieokreślonego czasu. Instynkt skłonił mnie do wizualizacji pomysłów, kształtów, kolorów, które stały się pierwszymi szkicami. Teraz z uśmiechem przypominam sobie, że pierwsze rysunki, które stworzyłem były z myślą o ubieraniu Lady Gagi, i tu z perspektywy czasu narodziła się moja pasja do kostiumu, sceny i marzenia, które dziś definiuję jako Couture.

Couture w porównaniu do prêt-a-porter to doskonała metafora snu, w którym nie ma kompromisów, ograniczeń, a przede wszystkim znaków zapytania. To szansa na przeżycie bajki.

MANUEL VENDITTO

Jak opisałbyś estetykę swojej marki?

Estetyka jest z pewnością głównym elementem mojej filozofii; Określam siebie jako estetę, ponieważ uważam, że umiejętność rozpoznawania piękna jest ważna i zawsze fascynowały mnie różnorodne formy natury, w większości obiektywne i doskonałe piękno. Wystarczy pomyśleć o kwiatach i ich kolorach, kształtach lub szczegółach, które wprawią Cię w zachwyt. To jest dokładnie to, co staram się przywołać do swoich ubrań, zdumienie piękna w niemal namacalnej duszy.

Innym ważnym dla mnie elementem jest z pewnością marzenie, które zawsze jest obecne w moich kreacjach, poprzez kolory i tkaniny; Jedną z moich ulubionych tkanin jest aksamit, „magiczna” tkanina par excellence. Z tego materiału powstały moje ostatnie dwie kreacje, a inspiracją była właśnie magia, bogowie związani z księżycem, którzy maksymalnie inspirują moje pomysły. Dlatego zdecydowanie określiłbym moją estetykę jako „marzycielską i magiczną”.

Jakie było pierwsze zaprojektowane przez Ciebie ubranie?

Pierwszą ważną kreacją, którą zaprojektowałem, a następnie wykonałem, była sukienka z egipskiej bawełny inspirowana „Alicją w Krainie Czarów”; Bardzo dobrze pamiętam podekscytowanie i wysokie oczekiwania związane z chęcią zakończenia pracy, pamiętam też płacz, kiedy praca była skończona. Nie było to łatwe, była to moja pierwsza sukienka i prawdopodobnie musiałem bardziej skupić się na metodzie i wiedzy o tym, jak uszyć sukienkę, niż na robieniu czegoś skomplikowanego dla neofity. Prawdę mówiąc, komplikując trochę moje życie, miło było polegać na gwiazdach w poszukiwaniu odpowiedniego rozwiązania, które pozwoliłoby przenieść mój plan w rzeczywistość. Oczywiście wszystko to było możliwe również dzięki pomocy kompetentnych przyjaciół, gotowych mi pomóc, nie zniechęcając moich ambicji; jednak pod koniec tej historii udało mi się trzymać sukienkę w dłoniach, tak jak sobie wyobrażałem…

Kiedy pracujesz nad nowym projektem, od czego zaczynasz?

Moimi największymi źródłami inspiracji, w których zawsze szukam schronienia, gdy muszę rozpocząć nowy projekt, były zawsze dwa: czytanie i fotografia. Zawsze znajdowałem w nich odpowiedzi na to, że mogę zacząć tworzyć, a mam naprawdę niezwykłą relację z fotografią; Naprawdę fotografuję wszystko w swoim życiu, wspomnienia i obrazy nadrukowane lub poszukiwane są paliwem dla każdego z moich nowych punktów wyjścia. Uwielbiam też czytać, ponieważ w książkach wyobraźnia jest mniej zdefiniowana i staje się bardziej osobista, czytanie pozwala wyobrazić sobie historię i ubrać ją według własnych osobistych standardów estetycznych.

Przyznaję, że ostatnio bardzo zbliżałem się do świata kina, który dostarczył mi nieznanych wcześniej emocji, które również przesunęły początek mojego kolejnego projektu. Chcę podkreślić, że każdemu nowemu projektowi zawsze towarzyszy utwór muzyczny, który towarzyszy mi przez całą podróż, muzyka naprawdę bardzo pomaga mi zamknąć się w moim świecie i zacząć rysować.

Opowiedz nam o swojej nowej kolekcji. Jakie są Twoje główne odniesienia i skąd czerpiesz inspirację?

Moja nowa kolekcja, którą planuję pokazać we wrześniu, jest dla mnie czymś bardzo ważnym i osobistym. To pierwsza, która zwróciła się w stronę męskiego świata i szczerze mówiąc nie sądziłem, że kiedykolwiek zaprojektuję kolekcję również dedykowaną mężczyznom… a zamiast tego opowiem Wam o tym projekcie! Będzie to poetycka opowieść mężczyzny / kobiety, na którą wpływ ma wiele tematów, z możliwością bezwarunkowego kochania i zakochiwania się jako inspiracji u podstawy. Zacząłem od filmów, które reinterpretowały wątki mitologiczne we współczesnej tonacji (greckie mity, takie jak Apollo i Hiacynt, Kupidyn i Psyche) oraz reżyserów, którzy jako pierwsi dotknęli koncepcji wolności miłości. Istnieją zatem silne odniesienia do świata klasycznego, od greckich bogów po poetów, takich jak Safona i Leopardi.

Jeśli chodzi o projekt, jest on zarysowany eterycznymi kolorami i bliski boskiemu światu, a przynajmniej tak, jak to sobie wyobrażam; głównymi kolorami będą biały, złoty i srebrny. Oprócz mojej kolekcji pracuję również nad wieloma innymi projektami, dzieląc się z innymi twórcami, mocno wierzę we wspólną kreatywność i myślę, że w 2021 roku ważne jest, aby pracować nad swoimi mocnymi stronami, pozostawiając mi swobodę delegowania innych aspektów procesu twórczego do zespołu.

Dzięki połączeniu talentów buduje się solidne i doskonałe konstrukcje, nie wiem, czy samemu można powiedzieć to samo… kreatywność to dzielenie się.

Przeszłość zostawi to, co ma obowiązek opuścić, ale jej obowiązkiem jest także być przygotowaną i żądną wrażeń, o ile oczywiście nadal będziesz ją “karmić”. Prędzej czy później przestaniemy zakładać, że jesteśmy w stanie zrozumieć wszystko a priori i być w stanie zdefiniować każde ziarno, dotrze bezgraniczność która przyjdzie po to, abyśmy to zrozumieli lub niczego nie zrozumieli.

Opisz swój typowy dzień, w którym poświęcasz się modzie.

Moja moda jest tym, czym żyję, więc w rzeczywistości jest zawsze żywa. Moje marzenia zaczynają się od życia, poznawania nowych ludzi i rzeczywistości. Myślę, że to życie jest właściwą metaforą krainy czarów, dziwne rzeczy dzieją się cały czas, a nawet mroczne chwile mają fundamentalne znaczenie dla przyciągnięcia nowych sił, które stopniowo przekładają się na modę, moją modę. Dziękuję wszystkim, których kochałem i których kocham, których już nie ma, ale przede wszystkim dziękuję tym, którzy dali mi „szansę” na upadek i odkrycie niezniszczalnej siły moich marzeń, kiedy wstałem.

Jako projektant, jak zdefiniowałbyś swoją rolę w społeczeństwie?

Moda może naprawdę wiele zdziałać, to akt polityczny. Czuję się trochę jak John Lennon i Yoko Ono z 2021 roku, zawsze staram się dzielić i tworzyć coś, co może zmusić nas do refleksji i dać możliwość nieustannego marzenia, bez względu na nasz wiek. Moda to mój megafon, przez który wyrażam siebie i dzielę się swoimi pomysłami. Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach powinniśmy przezwyciężyć przestarzałą wizję projektanta mody jako artysty nieszablonowego i chcącego rozpocząć podróż w świecie mody, naprawdę spróbować zrozumieć, co to znaczy być projektantem w dzisiejszym świecie.

Jakie jest Twoje motto?

“Velle est Posse”: Chcieć to móc.

Jakie aspekty branży modowej chciałbyś zmienić?

Z pewnością szybkość produkcji, wszystko dzieje się w pośpiechu, wiele marek straciło własną duszę, nawet estetykę, aby produkować i sprzedawać bez ograniczeń.

Jaka będzie przyszłość Twojej marki?

Kiedyś mi powiedzieli; czekanie zwiększa przyjemność… Czekam, nie chcąc widzieć przyszłości. Najlepsze rzeczy przychodzą, kiedy najmniej się tego spodziewasz, może banalne, ale to prawda…

Instagram:

https://www.instagram.com/manuelvenditto_/

Leave a Comment

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: