/  Fashion   /  Dlaczego Mediolan jest stolicą mody?

Dlaczego Mediolan jest stolicą mody?

 

O czym myślimy, gdy słyszymy słowo Mediolan? To miasto we Włoszech jest synonimem luksusu i nieograniczonego bogactwa. Kojarzą nam się z nim takie marki jak: Prada, Dolce&Gabbana, Versace i Armani. Jak zapewne wszyscy wiemy Fashion Week jest najważniejszym wydarzeniem w modzie, a we Włoszech to Mediolan jest jego stolicą. Więc w jaki sposób do tego doszło? Jakie były jego początki?

 Stolica mody jest miastem najbardziej wpływowym pod względem projektowania, produkcji, sprzedaży oraz organizacji takich wydarzeń jak Fashion Week. Za główne światowe stolice mody uznaje się: Mediolan, Paryż, Nowy York i Londyn. Z  jakiego powodu Mediolan jest miastem reprezentującym Włochy, a nie na przykład Rzym czy Florencja?

Wszystko rozpoczęło się 31 października 1935 roku w Turynie, gdy utworzono L’Ente Nazionale della Moda Italiana, który miał za zadanie promować rozwój sektora włoskiego przemysłu tekstylnego i modowego. W okresie po II wojnie światowej z krajów zachodnioeuropejskich Włochy wykazywały największe tempo rozwoju, nastąpił awans gospodarczy (z wł. boom economico). Jednak sektor mody koncentrował się w tamtym czasie we Florencji, w której następnie 12 lutego 1951 roku odbył się pierwszy włoski pokaz mody zorganizowany przez Giovanniego Battistę Giorginiego w Villi Torrigiani. Celem tego wydarzenia  było zaprezentowanie amerykańskim dziennikarzom i kupcom z domów towarowych elegancję Made in Italy. Ameryka w tamtych czasach mogła podziwiać włoskie ubrania i dodatki będące  produktami  mody dzięki licznym filmom kręconym w studiu Cinecittà.

Z  biegiem czasu  miasta słynące z włoskiej mody podzieliły się między sobą, skupiając się na różnych  zadaniach. Rzym koncentrował się przede wszystkim na zapewnieniu wysokiej jakości  materiałów, na Haute couture, tworząc ubrania na zamówienie dla klientów. Florencja zajmowała się krawiectwem, ubraniami szytymi na miarę w  małych warsztatach  zwanych  atelier. Mediolan i Turyn rozpoczęły produkcję  kolekcji ubrań prêt-à-porter (ubrań dostępnych w sklepach, a nie szytych na zamówienie u krawców). Moda przekształciła się w przemysł kulturalny, a to właśnie Mediolan zyskał niepodważalne miano światowej stolicy mody. Ubiór stał się tematem pism modowych  takich jak Vogue, Grazia czy Cosmopolitan. Mediolan stał się bardzo istotnym miastem, również dlatego, że zapoczątkował Milanovendemoda (dosł. Milano sprzedaje modę), co było prekursorem dzisiejszego Fashion Weeku. Dzięki “prêt-à-porter” Made in Italy stało się marką rozpoznawalną na całym świecie, a Mediolan – międzynarodowym symbolem włoskiej mody.

Do dzisiejszych czasów Mediolan jest wciąż stolicą mody, w której odbywa się coroczne wydarzenie goszczące najmodniejszych projektantów wraz z ich kolekcjami. Miasto gości również liczne szkoły mody tj. Istituto Marangoni (prywatna szkoła mody i designu) oraz Camera Nazionale della Moda Italiana (Krajowa Izba Włoskiej Mody) organizacja non-profit zajmująca się koordynacją i promocją włoskiego przemysłu modowego i młodych projektantów.

LA GALLERIA

The magazine for Italian Fashion & Design lovers.

 

CONTACT US

mail@lagalleria.pl

Pick a language: